تبلیغات
انجمن روبوصنعت - جدیدترین شیوه‌های حرکتی روبات‌ها
انجمن روبوصنعت
وابسته به موسسه آموزشی و پژوهشی ارتباط نانوصنعت
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


www.nanosanat.org

مدیر وبلاگ : برنامه نویس ایرانی
نظرسنجی
نظرتان درباره کل وبلاگ چیست؟


فناوری - در کنفرانس بین‌المللی روباتیک و سیستم‌های هوشمند، روبات‌هایی به نمایش درآمدند که به تنهایی و دسته‌جمعی پرواز می‌کردند، مانند کرم خاکی می‌خزیدند یا می‌توانستند با 20 پای کوچک مستقل حرکت کنند.

فناوری - در کنفرانس بین‌المللی روباتیک و سیستم‌های هوشمند، روبات‌هایی به نمایش درآمدند که به تنهایی و دسته‌جمعی پرواز می‌کردند، مانند کرم خاکی می‌خزیدند یا می‌توانستند با 20 پای کوچک مستقل حرکت کنند.

محبوبه عمیدی: حاضران در كنفرانس بین‌المللی روباتیك و سیستم‌های هوشمند (IROS) كه حدود دو هفته پیش در سن‌فرانسیسكو برگزار شد، شاهد نمایش زنده و زیبای روبات‌هایی بودند كه به تنهایی و دسته‌جمعی پرواز می‌كردند، مانند كرم خاكی می‌خزیدند یا می‌توانستند با 20 پای كوچك مستقل حركت كنند. 
به گزارش نیوساینتیست، در این باغ‌وحش روباتیك زنبورها بیش از جانداران دیگر دیده می‌شدند. به عنوان مثال محققان دانشگاه كوئینزلند در استرالیا به كمك مهندسی معكوس تلاش كرده بودند شیوه‌ای را كه این حشرات برای تبدیل اطلاعات بصری و دیگر داده‌های دریافتی از حسگرهای بدن خود به پرواز سریع و كنترل شده استفاده می‌كنند، برای به پرواز درآوردن یك هواپیمای كوچك خودكار به كار بگیرند.
در بخش ابتدایی این فیلم می‌توانید صفحه نمایشی را ببینید كه نشان می‌دهد چطور می‌توان از جریان بصری – اندازه‌گیری سرعت تغییر مناظری كه در میدان دید قرار دارند – برای هدایت یك هواپیمای كوچك خودكار استفاده كرد. سیستم هدایت خودكار این هواپیما به كمك ایجاد تعادل میان دو تصویری كه توسط دو دوربین داخلی دید‌وسیع آن دیده می‌شوند، وظیفه هدایت و فرود هواپیما را به عهده خواهد گرفت. این درست همان شیوه‌ای است كه زنبورها با استفاده از چشم‌های مركبی كه دارند برای پرواز به كار می‌گیرند. 
BOLT، سوسك بال‌دار
محققان دانشگاه كالیفرنیا در بركلی، روباتی را طراحی كرده‌اند كه با تكان‌دادن بال‌هایش پرواز می‌كند. پاهای این روبات كه BOLT نام دارد از یك روبات سوسك‌مانند اقتباس شده است. مقایسه توانایی این روبات پرنده با انواع مشابهی كه به جای پاها دارای چرخ‌های عقب هستند یا فقط بال دارند، نشان می‌دهد BOLT در حركت و عبور از موانع زمینی یا بالا رفتن از شیب‌ها به‌مراتب بهتر عمل خواهد كرد. این روبات در آزمون دیگری كه نقش كمكی بال‌زدن پرندگان را هنگام بالا رفتن از شاخه‌های درختان نشان می‌دهد نیز به كار گرفته شده است.

پرواز دسته‌جمعی 
محققان مؤسسه فناوری EPFL در لوزان سوئیس، سیستمی را طراحی كرده‌اند كه به تعدادی هواپیمای كوچك روباتیك اجازه می‌دهد به شكل دسته‌جمعی پرواز كنند. ارتباط میان این روبات‌ها و شعاع چرخش، مؤلفه‌های اصلی پایداری سیستم هستند. زمانی كه هواپیماها شعاع چرخش كوچكی دارند و می‌توانند تا شعاع چند ‌صد‌متری با یكدیگر در ارتباط باشند، پرواز دسته‌جمعی منسجمی خواهند داشت. اما با افزایش شعاع چرخش یا از بین رفتن ارتباط مؤثر پراكنده خواهند شد. این سیستم می‌تواند در آینده برای عملیات جستجو و نجات مؤثر به كار گرفته شود.

روبات‌های زمینی
روبات‌هایی كه مانند كرم‌خاكی حركت می‌كنند یا نمونه دیگری كه 20 یا 40 پا با كنترل كاملا مستقل دارد، نمونه‌های تحسین‌برانگیز دیگری هستند. روبات كرم‌خاكی با استفاده از مواد پیزوالكتریك می‌تواند منقبض و منبسط شود. پس از انقباض بدنه این كرم، برخورد این بخش‌ها با زمین نیروی انقباض مورد نیاز برای به جلوی راندن روبات را تأمین خواهد كرد. این روبات شاید بتواند بخشی از آینده ابزارهای جراحی یا آندوسكوپ دقیق‌تر باشد. 
آخرین روبات كه توسط یكی از محققان دانشگاه هاروارد طراحی شده، هزارپایی انگشتی است كه بدنش از 10 قطعه جداگانه تشكیل شده و هر قطعه به كمك 2 پا حركت خواهد كرد. ساخت چنین روبات كوچكی كه با پاهایی كه هر یك مستقل كنترل می‌شوند، می‌تواند به خوبی حركت كند، یك موفقیت جالب‌توجه است.

نوع مطلب :
برچسب ها :
چهارشنبه 7 دی 1390
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :